BHP patrzenia przy poruszaniu się fotografa (nie całkiem poważnie)

BHP patrzenia przy poruszaniu się fotografa (nie całkiem poważnie)

Wykonanie super zdjęcia, czasami wymaga nie lada umiejętności ekwilibrystycznych, warto jednak mierzyć siły na zamiary i zachować zdrowy rozsądek (i stosować swego rodzaju zasady BHP) podczas robienia tego zdjęcia, żeby następne być w stanie zrobić w kilka sekund później, a nie po jakimś efektownym upadku. Dziś przedstawiam pierwszą serię niezbyt poważnych zasad BHP dla amatorów fotografii, które być może jednak czasem się przydadzą. Na początek – patrzenie się przy robieniu zdjęcia.

Zawsze popatrz w tył przed wykonaniem kroku wstecz

Zasada niby oczywista, ale w ferworze walki o jak najlepsze ujęcie zdarza się nam odsunąć jeszcze o kroczek i jeszcze o kroczek do tyłu, aby uchwycić więcej, albo uzyskać lepszy kąt czy naświetlenie. Przed każdym takim kroczkiem warto zerknąć, czy aby na pewno cofanie się jest dobrą opcją 😉

Zawsze popatrz w przód przed wykonaniem kroku do przodu

To już nie jest takie oczywiste, bo w sumie to zazwyczaj patrzymy do przodu, ale jeżeli patrzymy w wizjer lub na ekran aparatu, to czasem może nam umknąć fakt, że tuż pod naszymi nogami znajduje się… powiedzmy, aligator, albo sadzawka, a aligator w sadzawce. Tak więc, patrzmy nie tylko w obiektyw, ale też pod nogi czy nad głowę.

Zawsze patrz na boki przed i po

To też ważne, zwłaszcza w świecie w którym przedmioty się przemieszczają, bo może i pod nogami wszystko będzie w jak najlepszym porządku, ale ponieważ – właśnie – przedmioty, ludzie i zwierzęta się przemieszczają, warto czasem oderwać wzrok od wyświetlacza i po zerknięciu do przodu i tyłu sprawdzić też jak zmienia się nasze otoczenie po bokach. To szczególnie ważne gdy jesteśmy między ludźmi, zwierzętami, samochodami, albo gdy np. wieje wiatr, płyniemy statkiem, etc.

I generalnie – miej oczy dookoła głowy

Właściwie od tego można byłoby zacząć te zasady, ale takie ogólne stwierdzenie zbudowane na kilku wcześniejszych pozwala lepiej oddać ideę, której dotyczy. I tym akcentem kończę pierwszy wpis dotyczący zasad BHP fotografa.

Dodaj komentarz

Close Menu