Karboksyterapia to rodzaj zabiegu trychologicznego, który polega na wprowadzeniu dwutlenku węgla pod skórę w obrębie miejsca zabiegowego. Niegdyś ten sposób wykorzystywany był u pacjentów, którzy cierpieli na niewydolność żylną. Aktualnie ten rodzaj terapii wykorzystywany jest podczas zabiegów trychologicznych, a także w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Karboksyterapia skóry głowy jest przeznaczona nie tylko dla osób, które nie radzą sobie z wypadaniem włosów, ale także dla tych, którzy chcą poprawić kondycję skóry głowy i włosów. Jak dokładnie wygląda zabieg karboksyterapii skóry głowy w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Karboksyterapia – zabieg krok po kroku
Zabieg karboksyterapii, pomimo iniekcji w obrębie zabiegowym, nie jest zabiegiem inwazyjnym. Karboksyterapia opiera się na wprowadzeniu dwutlenku węgla w obrębie miejsca zabiegowego, za pomocą specjalistycznego urządzenia zakończonego igłą. Igła podczas zabiegu karboksyterapii musi być ustawiona pod odpowiednim kątem, który zależny jest od oczekiwanych efektów i celów zabiegu. W związku z tym istnieje kilka technik wykorzystywanych podczas zabiegu Karboksyterapii. Dwutlenek węgla, wprowadzany podczas zabiegu pod skórę, jest oczyszczany i filtrowany w aparaturze, która niezbędna jest do przeprowadzenia Karboksyterapii. Maszyna odpowiada również za odpowiednią ilość dwutlenku węgla, którą chcemy wprowadzić podskórnie w obrębie miejsca zabiegowego. Na skutek iniekcji dochodzi do wystąpienia malutkich uwypukleń na powierzchni skóry głowy, jednak ulegają one wchłonięciu zaledwie w ciągu kilku minut. Związane jest to z transportem cząsteczek dwutlenku węgla w okolicy mieszków włosowych. Wpływa to przede wszystkim na zwiększenie ciśnienia i krążenia krwi. Następnie dochodzi do pobudzenia organizmu do tworzenia całkowicie nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu wchłanianie składników odżywczych w obrębie miejsca zabiegowego zwiększa się. Karboksyterapia odpowiada przede wszystkim za regenerację i odżywienie skóry głowy, ale również prowadzi do wzmożenia procesów komórkowych, co wpływa na porost włosów.
Karboksyterapia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Karboksyterapia wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu łysienia, również łysienia androgenowego oraz w terapiach wypadania włosów, bez względu na źródło problemów. Karboksyterapia jest również traktowana jako zabieg odżywczy, który prowadzi do poprawy kondycji włosów i ich wzrostu. Istnieją jednak przeciwwskazania takie jak niewydolność serca i nerek, cukrzyca, choroby nowotworowe czy infekcje skóry w obrębie miejsca zabiegowego, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.